Tanımlar
Tümü - A B C Ç D E F G H I İ K M N O Ö P R S T U Ü V Y
Terim Açıklama
Ekonomik Varlık Kendi adına ekonomik faaliyette bulunan ve ekonomik işlemlerde yer alan kurumlar, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ya da devlet birimleri gibi hukuki veya sosyal varlıkları ya da varlıklar grubunu ifade eder. Ekonomik bir varlığın yasal, idari ya da mutemetlik düzenlemeleri, organizasyonel yapıları ya da hedeflere ulaşılmasına yönelik olarak kaynakları etkin bir şekilde dağıtma ehliyetine sahip diğer tarafları bulunur. Ekonomik varlıklar, genellikle belirli bir sınıflama birimi ya da bir istatistiki birim olarak kullanılır.
En İyi Sınıflama Uygulamaları Istenilen sonucun üretilmesinde en etkin ve verimli olarak bilinen yaklasim ya da usulü ifade eder. En iyi uygulama belli alanlardan uzmanlarin deneyimlerine dayanir ve genellikle uzmanlarin ya da uzman gruplarinin görüs birligine varmasi ve destegiyle yürürlüge konur.

Uluslararasi ve ulusal siniflamalarin gelistirilmesinde ve revizyonunda en iyi uygulama genellikle kendi özel alanlarinda siniflama gelisiminden sorumlu uluslararasi ve ulusal kuruluslar tarafindan yürürlüge konan uygulama ve usullerden olusur. Bu uygulamalar nihai siniflamalarin kendi görev kapsamlari karsisinda uygulanabilirligini ölçen maliyet-fayda analizlerini, kabul edilmis siniflama ilkelerinin uygulanmasini, mevcut standartlardan farkli olmalari halinde yerel kosullari kapsamaya yönelik olarak kabul edilmis bir metodolojisini (siniflamanin uygulanacagi toplumun/ekonominin kosullarinin degerlendirilmesi gibi) ve iyi siniflamalar yapilabilmesine yönelik olarak uygun ve taninmis karakteristiklerin seçilmesini içerebilir.

Varilacak sonuç, bir ürün dahilinde bu ilkelerin bütçe ve diger sinirlamalarin elverecegi ölçüde en iyi sekilde kapsanmasini saglamalidir.

Endüstriyel İşlemler Yeni ürünlerin (tüketim, ara veya yatırım malları) imalinde, kullanılmış ürünlerin işlenmesinde ya da C (madencilik sanayii), D (imalat sanayii), E (elektrik, gaz ve su üretimi ve dağıtımı) ve F (inşaat sanayii) kategorilerinde tanımlanan sanayilere hizmet sağlanmasında kullanılan dönüşüm (fiziksel, kimyasal, elle veya herhangi bir şekilde) işlemidir.

Ana Sayfa | TÜİK

Devlet Mah.Necatibey Cad. No:114 06420 Çankaya/ANKARA Tel: 0. 312. 454 70 00
(c) 2020 TÜİK