Tanımlar
Tümü - A B C Ç D E F G H I İ K M N O Ö P R S T U Ü V Y
Terim Açıklama
Açıklama Sınıflama, kullanıcılarının kategorilerin sınır ve kapsama alanlarını ayırt etmelerine yardımcı olur.

Verilen ayrıntının derecesi sınıflamadan sınıflamaya değişse de amaç kategorilerin ve bunların altında yatan kavramların anlamını bütünüyle vermektir. Bu genellikle kapsananlar ve kapsam dışı olanlarla ilgili net örnekler sunulması ve diğer kategorilere çapraz referans sağlanması aracılığıyla yapılır.
Birbiriyle baglantili kisiler, nesneler, islemler ve benzerlerinden olusan zinciri ifade eder. Siniflamalarda ag olusturulmasi sonucunda referans, türetilmis ya da ilgili siniflamalar ortaya çikabilir. Ulusal siniflamalarin istatistik bürolarinin internet sitelerinin birer parçasi olarak sunulabilmesi ve bütün büyük uluslararasi siniflama tartismalari için uluslararasi sanal internet platformunun kullanilmasi durumunda siniflamalar arasinda bilgi degisimi yapilmasi saglanabilir.

Alan Genellikle işlem, gözlem, faaliyet vb. sahasını ya da alanını ifade eder. Sınıflamalarda alan, her bir sınıflamanın ya da bunları meydana getiren grupların, kategorilerin ya da maddelerin kapsama alanını verilen bir seviyede tanımlayabilir.
Alt Bölüm Hiyerarşik bir sınıflamada bir bölümün bölünmesini ifade eder. İki ya da ikiden fazla alt bölüm bir bölümü oluşturur.
Alt Küme Unsurları daha geniş bir verili kümeye ait olan bir ikincil ya da alt kümeyi ifade eder. Sınıflamalarda bunlar verilen bir amaca yönelik olarak tanımlanmış bir kategori grubu olabilir ve verilen bir seviyede tanımlanabilirler. Örneğin, hiyerarşik bir sınıflamada bir alt küme, kümenin genel kategorisinin altında kalan ayrıntılı kategoriler olabilir.
Ambalajlama İşlemi Ticarette ambalajlama islemi, ticari malin temel özelligini degistirmez, siralama, ayirma, karistirma ve paketleme gibi unsurlari içerir.
Toptan ticarette, ticaretteki ambalajlama isleminin çok önemli oldugu yerlerde bazi ekonomik faaliyet dallari vardir. Ürünlerin perakendeciye dagitilmadan önce yeniden paketlenmesi tipik bir örnek olarak verilebilir.Ayrica, elektrikli aletlerin dagitimi ve kurulumu gibi ürünlerin satisini destekleyen hizmetler de kapsanir.
Komisyon ticareti ve toptan ticaret, NACE Rev.1.1´de bir bölüm içinde birlestirilmistir. Komisyon ticareti siniflari bir grupta (51.1) yer alirken, toptan ticaret siniflari alti grupta (51.2-51.7) yer alir. Perakende ticaret ayri bir bölüm olarak yer alir.

Bu bölüm içinde perakende ticaretin farkli yanlarini kapsayan 6 grup ve ilave olarak bir de kisisel ve ev aletleri tamiri grubu bulunmaktadir. Motorlu tasitlar ticaretiyle birlikte motorlu tasitlarin bakim ve onarimi ve otomobil yakitinin perakende satisi bölüm 50´yi olustururlar.
Ana Birim Sınıflamanın bir değer kümesini temsil eden değişkeni için her zaman yalnızca tek bir değer alabilen birimidir. (Örneğin, meslek açısından sınıflandırılacak ana birim iş´tir. Bir kişiyi mesleğe göre sınıflandırmak için öncelikle kişi ve uygun iş arasında bir bağlantı kurulması gerekir.)
Ana Faaliyet Ana faaliyet yukarıdan aşağıya (top down) metoduyla belirlenen ve söz konusu birimin toplam katma değerine en fazla katkıda bulunan faaliyettir. Bu şekilde belirlenen ana faaliyetin muhakkak, birimin toplam katma değerinin %50 veya daha fazlası olması gerekmez.
Anahtar Sozcukler Kontrollü kelime hazinesinin belirlemeye ya da sınıflama bilgilerinin yeniden kullanılmasına yardımcı olmak amacıyla kullanılan bölümüdür. (Bir program arama hizmetinde kullanılan anahtar sözcükler gibi.) Anahtar sözcükler sözcüklerin bu işlevini yansıtır.
ANZSIC Avustralya ve Yeni Zellanda Standart Sanayi Sınıflaması (ANZSIC) her iki ülkede sanayi istatistiklerinin üretimi ve analizinde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Uzun yıllardır kullanımda olan Avustralya Standart Sanayi Sınıflaması (ASIC) ve Yeni Zellanda Standart Sanayi Sınıflamasının (NZSIC) yerine geçmiştir.

Ana Sayfa | TÜİK

Devlet Mah.Necatibey Cad. No:114 06420 Çankaya/ANKARA Tel: 0. 312. 454 70 00
(c) 2020 TÜİK