CEVAPLAYICI BİLGİLENDİRME MODÜLÜ

HANEHALKI / FERT ARAŞTIRMALARI
Hanehalkı / Fert Araştırma Listesi
Anketörümüz tarafından arandıysanız ya da evinize bilgilendirme mektubu geldiyse, araştırmanın içeriği hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 
 

Sık Sorulan Sorular

Niye Ben ?

TÜİK hanehalkı araştırmalarında yer alan kişiler toplumun her kesimini temsil edecek şekilde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nden (ADNKS) örnekleme teknikleri kullanılarak seçilmektedir.

Hanehalkı araştırmalarında kişiler değil adresler örnek olarak çekildiğinden eve gelen mektupta sizin adınız olmasa bile adres doğruysa araştırmaya katılmanız gerekmektedir.

Örnekleme yönteminde seçilen bir kişi binlerce kişiyi temsil ettiği için araştırmalara vereceğiniz cevapların doğruluğu büyük önem taşımaktadır.

Süreç Nasıl İşleyecek ?

Hanehalkı araştırmalarımızın büyük çoğunluğunda görüşme tarihinden önce bilgilendirme mektubu gönderilse de çeşitli nedenlerle görevli personelimizin ziyaretinden önce elinize ulaşmamış olabilir. Personelimiz adresinizden size ulaşamazsa, sizi arayarak ya da kendisine ulaşabileceğiniz telefon numarasının yer aldığı bir not bırakarak araştırmayı gerçekleştirmek için uygun ve ortak bir görüşme tarihi ayarlamaya çalışır.

Hanehalkı araştırmaları bilgisayar/tabletler kullanılarak yüz yüze görüşme şeklinde olmaktadır.

Araştırmalardaki Soruların İçeriği Nedir ?

Hiçbir araştırmada anne kızlık soyismi, banka hesap bilgileri, kredi kartı bilgileri gibi size özel bilgiler kesinlikle sorulmaz.

Görüşme sırasında adreste yaşayan kişiler hakkında araştırmanın konusuna göre sağlık, çalışma durumu, eğitim durumu, tüketim harcamaları, gelir gibi değişik konularda sorular sorulacaktır.

Bazı araştırmalar için çeşitli formların, çizelgelerin veya defterlerin tarafınızdan doldurulması istenebilir, ancak hiçbir araştırmada imzanız istenmez.

Araştırmaya Katılmak Zorunda mıyım ?

5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanununun 54. maddesi uyarınca, istenilen bilgilerin belirlenen şekilde, zamanında, eksiksiz ve doğru bir biçimde verilmemesi durumunda 1635 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

İdari para cezası uygulanması, cevaplayıcının bilgi verme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Kaç Haneden/Fertten Bilgi Alıyorsunuz ?

TÜİK tarafından gerçekleştirilen hanehalkı araştırmalarında yaklaşık 600.000 kişiden bilgi alınmaktadır

Vereceğim Bilgiler Gizli Kalacak mı ?

TÜİK personeli veri gizliliği ilkesi çerçevesinde yükümlülüklerinin gereğinin farkındadır.

Araştırmalarımızda verdiğiniz bilgiler, sadece istatistiksel amaçlarla kullanılmakta olup hiçbir şekilde kimliğinizi ortaya çıkaracak şekilde yayımlanmaz.

Elde edilen bilgilerin gizliliği 5429 Sayılı Kanunda teminat altına alınmıştır. Vereceğiniz bilgiler, idari, adli ve askeri hiçbir organ, makam, merci veya kişiye verilemez, istatistik amacı dışında kullanılamaz ve ispat aracı olamaz.

Bilgilerim Neden Diğer Devlet Kurumlarından / İdari Kayıtlardan Alınmıyor ?

Kamu kurumlarından alınan verilerde temel bilgiler olmasına rağmen bazı araştırmalarda bu bilgiler yetersiz kalmaktadır.

Cevaplayıcı yükünün azaltılması amacıyla çeşitli kurumlarla protokoller imzalanarak kurumların idari kayıt sistemlerinin güçlendirilmesine çalışılmaktadır.

Anketi Web Üzerinden Cevaplayabilir miyim ?

Hanehalkı araştırmaları dizüstü bilgisayar/tabletle adresinize gelecek personelimizle yüz yüze görüşme şeklinde yapılmaktadır. Web üzerinden yapılma imkanı bulunmamaktadır.

Anketörün TÜİK Personeli Olup Olmadığını Nasıl Anlarım ?

Görevli personelimiz kamu görevinin gerektirdiği nezaketle size kendini tanıtmak ve araştırma hakkında bilgi vermekle yükümlüdür.

Görevli personelden kurum kimlik kartını göstermesini mutlaka isteyiniz.

Araştırmada görevli olduğuna dair resmi görev onayını isteyebilirsiniz.

Gerektiğinde yerleşim yerinizin bağlı bulunduğu bölge müdürlüğümüzün iletişim numaralarından görevli personelimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Araştırmaya Katılım İçin Herhangi Bir Hazırlık Yapmam Gerekir mi ?

Anketlerimiz tasarlanırken en kısa sürede en çok veriyi derleyecek formatta olmasına özen gösterilir.

Sorular gündelik hayata yöneliktir ve hiçbir özel bilgi veya beceri gerektirmez. Anket soruları anlaşılması ve cevaplanması mümkün olduğunca kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ankete Cevap Vermemiz Karşılığında Herhangi Bir Ödeme Yapılacak mı ?

Araştırmalarımız için cevaplayıcılara herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.